Mutua Madrid Open 2012 – Rezumat, castigatori si concluzii

Scris de Daniel pe in categoria Rezumate meciuri

Astăzi a fost ultima zi a turneului de Madrid, un turneu cu multe discuții în jurul zgurei, multe suprize  și dezamăgiri. Orice am putea spune sau reproșa turneul de la Madrid rămâne unul respectat, frecventat de crema tenisului și unul dintre cele mai mari din lume.

Roger Federer are un an extraordinar și câștigă al 4-lea turneu în 4 luni, performanță încununată cu revenirea pe locul 2 mondial. Este a 3-a oară când câștigă la Madrid turneul. Anul acesta l-a învins pe Tomas Berdych cu un scor strâns – 3-6,7-5,7-5

Finala a fost jucată exclusiv pe forță și contre, Berdych fiind un adversar redutabil pentru Federer.

Pe tabloul masculin am avut câteva surprize care au dus la schimbarea locului 2 din lume. Rafael Nadal a pierdut contra bunului lui prieten, Fernando Verdasco iar Novak Djokovic a pierdut tot la unul dintre prietenii lui, Janko Tipsarevic.

La capitolul revelații, putem liniștit să îl desemnăm câștigător pe Tomas Berdych, care a jucat sigur pe el și i-a eliminat pe rând pe Anderson, Monfils, Verdasco și del Potro. Deși un jucător constant care este deja de doi ani în top 10, Berdych nu a reușit până acum să lege mai multe victorii consecutive în fața primilor 4 din lume.

Ca și dezamăgire îi menționăm pe J. Tsonga și John Isner. Tsonga a alternat rezultatele anul acesta și nu reușește să avanseze ca și joc. Isner, intrat în top 10 de scurt timp nu a mai repetat evoluțiile bune de la începutul anului.

Proba de dublu a fost o continuă supriză și a fost câștigată de cuplul polonez M. Fyrstenberg/M. Matkowski. Deținătorii locului 8 la dublu, cei doi au câștigat o finală destul de ușoară contra Horia Tecău și Robert Linstedt. Horia cu Robert aveau ocazia să câștige primul Masters 1000 împreună.

Pe tabloul feminin jocurile nu s-au aranjat așa cum toată lumea se aștepta. Serena Williams a fost într-o formă extraordinară și a câștigat în puțin peste o oră finala contra Victoriei Azarenka.

La startul concursului am avut și 3 românce la simplu – Simona Halep, Sorana Cârstea și Irina Begu și la dublu pe Monica Niculescu

• Simona Halep a pierdut în 3 seturi contra Venus Williams în primul tur, pe care o va întâlni și săptămâna viitoare la Roma.
  • Sorana Cârstea a făcut un prim tur extraordinar și a bătut-o pe locul 7 mondial, Marion Bartoli. Dar în turul 2 a fost învinsă de spaniola Medina.
  • Irina Begu a avut ghinionul să joace în primul tur cu Maria Sharapova care s-a dovedit să fie mai puternică decât compatrioata noastră. La dublu de asemenea a pierdut în primul tur.
  • Monica Niculescu și partenera ei de dublu, Marina Erakovic au pierdut în ușor turul 2 împotriva cuplului rus Kirilenko/Petrova.

Ca și revelație, turneul de la Madrid ne-a adus-o în atenție pe Lucie Hradecka (locul 105 WTA) care deși s-a oprit în semifinale, a avut meciuri foarte bune pe toată durata concursului. Lucie a bătut la rând pe Shuai Peng (22 WTA), Petra Kvitova (4 WTA), Ekaterina Makarova (41 WTA) și Samantha Stosur (5 WTA). În semifinale, a fost învinsă de Serena cu 7-6,6-0, care a ajuns să și câștige concursul.

Dezamăgirile turneului sunt:

• Marion Bartoli care a pierdut chiar cu Sorana Cârstea în primul tur.
  • Petra Kvitova care a pierdut în fața revelației Hradecka.
  • Maria Sharapova care venea cu un joc bun după turneul câștigat la Stuttgart în fața lui Azarenka.

Felicitări Roger, Serena și în special Horia Tecău pentru finală!