Simona Halep este in finala Openului de la Bruxelles

Scris de Marius pe in categoria RO Focus

După ce a trecut de favorita numărul 4 a turneului de la Bruxelles, Dominica Cibulkova, Simona Halep părea să aibă o misiune uşoară în semifinale în faţa Sofiei Arvidsson (64 WTA). Aşa a şi fost, românca învingând-o pe suedeză cu 6-4, 6-3, chiar dacă a disputat meciul la aproximativ 20 de ore după cel din sferturi.

Simona a început extrem de bine primul set şi în câteva minute conducea cu 3-0. Parcă surprinsă şi ea de uşurinţa cu care a făcut două break-uri consecutive, şi-a pierut din precizie şi a fost egalată la 3 de suedeză. La 4-4 a avut trei mingi de break şi a reuşit să o fructifice pe cea de-a doua, urmând să-şi adjudece primul set fără probleme (6-4).

Românca a servit mai bine decât Arvidsson (60%-54%), însă diferenţa s-a făcut în momentele în care jucătoarea noastră a riscat şi alternat colţurile, jucând cu mingi lungi, aproape de linia de fund. Greşeala neforţată de la ultima minge a setului a făcut-o pe Sofia să dea cu racheta de pământ.

Setul doi a început mai echilibrat, game-urile fiind mult mai disputate. Arvidsson a făcut prima break, însă Halep a jucat precis şi a reuşit să câştige trei jocuri pe serviciul adversarei, ducând scorul la 6-3. Cu un procentaj la primul serviciu de 76%, jucătoarea noastră a câştigat fără emoţii setul secund.

În finală, românca o va întâlni pe Agnieszka Rawanska, locul 3 mondial. Meciul va avea loc sâmbătă, 26 mai, de la ora 16:30, în direct pe Eurosport 2.